Rusetin itsepuolustuskurssi vammaisille naisille
Oletko joskus pohtinut, miten puolustaisit itseäsi erilaisissa tilanteissa? Miten pitää kiinni omista rajoista, fyysisestä tilasta, mielipiteistä ja itsemääräämisoikeudesta? Voisiko itsepuolustustaitoja opettelemalla saada itselleen enemmän turvallisuuden tunnetta? Rusetti on kehittänyt itsepuolustuskurssin vammaisille naisille, jossa päästään tutustumaan ja oppimaan itsepuolustuksen eri muodoista. Tule mukaan kurssille Rovaniemelle, Santasportiin 2.-4.10.2026!
Jokaisella meistä olisi hyvä olla osaamista itsepuolustuksesta erilaisia uhkaavia tilanteita ja väkivallan muotoja varten. Naisille suunnattuja itsepuolustuskursseja järjestetään Suomessa paljon, mutta niissä ei oteta huomioon vammaisuuden vaikutusta omaan kykyyn puolustautua. Tämän takia Rusetti on kehittänyt vammaisille naisille suunnatun itsepuolustuskurssin.
Rusetin itsepuolustuskurssilla harjoitellaan turvallisessa ja luottamuksellisessa tilassa itsepuolustuksen eri muotoja. Kurssi sisältää fyysisiä harjoitteita, ryhmäkeskustelua ja tietoa itsensä puolustamisen monista tavoista.
Ohjelma
Perjantai (klo 18–20)
18–20 Kurssin aloitus ja tutustuminen
Lauantai (klo 10–18)
10–12 Kurssipäivän aloitus
12–13 Lounas
13–14.30 Kurssiohjelmaa
14.30–15 Tauko
15–16.30 Kurssiohjelmaa
16.30–18 Päivän päätös
Sunnuntai (klo 9–15)
9–10.30 Viimeisen päivän aloitus
10.30–10.45 Tauko
10.45–12 Kurssiohjelmaa
12–13 Lounas
13–14.30 Kurssiohjelmaa
14.30–15 Kurssin päätös
Aika: 2.-4.10.2026, perjantaina 18–20, lauantaina klo 10–18 ja sunnuntaina klo 9–15.
Paikka: Santasport Lapin Urheiluopisto, Hiihtomajantie 2, 96400 Rovaniemi
Hinta: Kurssin omavastuu on 30 € (jos mukana tuleva avustaja osallistuu yhteisiin ruokailuihin, peritään avustajasta omavastuuosuus 20 €). Osallistumismaksu sisältää majoituksen, matkat ja ruokailut sekä mahdolliset kurssimateriaalit. Majoitus tapahtuu 2hh esteettömissä huoneissa.
Lisätiedot: Korvaamme matkakulut edullisimman kulkuneuvon mukaan. Julkisilla kulkuvälineillä tehdyt matkat korvaamme vain kuittia vastaan. Oman auton käytöstä korvaamme 35 snt/km. Korvaamme invataksikulut, mikäli taksin käyttäminen on vamman aiheuttaman haitan vuoksi välttämätöntä. Jaanan kanssa sovittava etukäteen lento- ja taksimatkojen korvaamisesta. (Rusetin Jaana, jaana.tiiri@rusettiry.fi, 044 491 8191)
Ilmoittautuminen: Viimeinen ilmoittautumispäivä koulutukseen on su 20.9.2026. Mukaan mahtuu 10 osallistujaa, joten ilmoittaudu pikaisesti! Ilmoittautuminen on sitova. Osallistumisen voi peruuttaa maksutta viimeiseen ilmoittautumispäivään mennessä, sen jälkeen perimme 50 % maksun.
Julkaistu: 29.6.2026
Päivitetty: 19.8.2026
